top of page

Çok Popüler Olan Pilea Peperomioides Bakımı

Pilea Peperomioides, son zamanların en popüler bitkilerinden biri. Çok da nazlı olmadığı için gittiği tüm evlerde rahat rahat büyüyor ve bereket getiriyor, geri dönüşleri topluyorum :)

🌿

Aydınlık bir ortamda, drenajı iyi sağlanmış toprak ve saksısıyla, e arada bir de suyunu verirseniz hiç problemsiz yaşayacak hatta büyüyecek ve çoğalacaktır.

🌿

Benim ilk pilea deneyimim de oldukça küçük boyda 4-5 yapraklı bir boyuyla olmuştu. Tam 1 sene sonra boyu nerdeyse 15-20 cm uzadı ve 4 tane de yavruladı.

Ekstra bir şey bilmek zorunda değilsiniz. Kaktüs bile öldürüyorum diyenler bile bakabilir:)

-

Ve karşınızda Pilea Peperomioides yani Çin Para Bitkisi. Yuvarlak yaprakları ile bozuk parayı andıran Pilea’nın Peperomioides ismi de Pepperoni’den geliyor, anladık yapraklar yuvarlak :)

🌍🌍🌍

Anavatanı Güney Çin olan bu arkadaşımız 1940’lı yıllarda Norveç’e ordan da Avrupa’ya uzanan bir yolcukla hayatımıza girmiş ve büyük ilgi görmüş.

🌿🌿🌿

Işık geçirgen yuvarlak yaprakları genelde yüzünü ışığa doğru döndüğü için arada bir çevirerek formunu istediğimiz şekile getirebiliriz ki bence her iki türlü de çok güzeller. Bir de bulunduğu ortamı sevdiğinde pembemsi çiçek açtığını da söylüyorlar ama ben henüz görmedim. /

☀️☀️☀️

Diğer iç mekan bitkileri gibi direkt gün ışığına çıkarmıyoruz, filtreli aydınlık en iyi seçim olacaktır. Aydınlık alanlarda yaprakları daha yeşil ve parlak olurken daha loş alanlarda koyu yeşil ve yapraklarda dalgalanmalar olabilir. / /

💧💧💧

Nemi sevdiği kadar drenajı da önemli, kökleri su içinde kalırsa çürümeye başlıyor malesef. Toprağı kurumaya başlayınca su vermek en doğrusu bence. Genel olarak toprağı uzun süre ıslak ya da kuru tutmamak lazım. Kışın biraz daha uzun süre kuru tutabiliriz gerçi. / 🌱🌱🌱

Geçenlerde bir iki dalını kestim suda köklendirmeyi deniyorum, sonuçlanınca gösteririm. Onun dışında gövdeden ayırarak çoğaltabilirsiniz, direkt toprağa ekebilir ya da bi süre suda köklerini iyice salmasını bekleyebilirsiniz. Açıkcası ben köklerinin geliştiğini görmekten mutlu olanlardanım:)

📚📚📚

Bu arada bitkilere başka bir bakış açısından bakmak isteyenlere Bitki Zekası kitabını da önerebilirim.

#pilea


123 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page