top of page

Bitkilerde Bahar Bakımı

Çoğu bitkinin kış mevsiminde uykuya daldığından bahsetmiştim, aynı şekilde ilkbaharla birlikte uyanışa ve büyüme dönemine geçiyorlar. Su ve besin ihtiyaçları artıyor, kök ve gövde büyümeleri başlıyor.


Büyümeye başlayan köklerle birlikte saksıları küçük gelmeye başlayabilir, genelde bu dönemlerde bitkilerimizi 1-2 boy büyük saksıya alabiliriz. Çok büyük saksı seçmek, aman biraz büyüğe dikeyim seneye de rahat etsin demek genelde bitkinizin büyümesini yavaşlatır. Bu yüzden saksı seçiminizde saksı boyu önemlidir.


Bahar mevsimiyle günler uzamaya başlar ve güneş ışığını daha net alırız. Bitkilerinizi direkt öğlen güneşinden korumalısınız, aynı cildimiz gibi. Havalar ısındıkça bitkilerin nem ihtiyacı da artar, bitkilerinizin toprağını suladığınız gibi yaprak ve gövdelerini de temiz su ile nemlendirmeyi unutmayın. *fısfıs şişe alternatifleri için web sitesini ziyaret edebilirsiniz*


Bu dönemde bitkilerinizin su ihtiyacı için toprağını nemli tutmaya özen gösterin. Sulama yapmadan önce toprağın nemini kontrol etmeyi unutmayın. Hep söylüyorum, haftada 1 gibi net sulama rutini oluşturamayız. Toprak kontrolü yaparak sulama yapmak en doğrusu.


Bitki bakımında ihtiyacınız olabilecek ürünleri Planthom'un mağazasında bulabilirsiniz.


28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör