top of page

Doğru Bitkiyi Nasıl Seçerim?

Artık hemen hemen çoğumuzun evlerinde bitkiler yer alıyor. Ama hala bazı sorular var kafamızda, benim için doğru bitki hangisi ya da hangileri emin olamıyoruz. Peki nasıl seçeceğiz doğru bitkiyi, bizim hayatımıza, rutinlerimize ve yaşam alanlarımızın şartlarına en uygun bitki hangileri?


En önemli şey ışık, yeni alacağınız bitkiyi nereye konumlandırmak istiyorsunuz öncelikle ona karar vermekle başlayabiliriz. Pencere önünde gün boyu bolca ışık alan bir yer mi yoksa görece daha iç taraflarda yarı gölge alanda mı konumlandıracağız bir karar verelim. Eğer eviniz/odanız bolca ışık alıyorsa hemen hemen tüm bitkiler için sağlıklı bir ortam olabilir. Bizim iç mekanda baktığımız bitkilerin hepsi aslıda bir başka alanın dış mekan bitkisi olduğu için evde baktığımız bitkilerimizin ışık ihtiyacını karşılamamız gerekiyor. Yetersiz ışık alan bitkilerimizde genelde bir form bozukluğu, büyüme ve gelişmede yavaşlık gibi bazı sorunlarla karşılaşırız.

*Burada ufak bir not düşmek istiyorum, yaprak rengi açık yeşil olan bitkiler koyu yeşil yapraklı bitkilere nazaran daha çok ışığa ihtiyaç duyarlar. Koyu yeşil yapraklı bitkiler ise gölge-yarı gölge alanlara daha kolay uyum sağlarlar.


Bir diğer dikkat etmemiz gereken nokta, sulama yatkınlıkları! Önceki deneyimlerinizi düşünerek bitkilerinize fazla su vermeye mi yatkınsınız yoksa sulamayı unuttuğunuz için bitkilerinizi kurutarak mı kaybettiniz? Bu durum için önemli noktalardan biri de saksı seçimi, bu konuyu “bitkilerimiz için doğru saksı seçimi” konusunda tekrar anlatacağım. Genel olarak bu yatkınlığınıza göre sık sulanmayı seven ve unutmalara toleranslı bitkiler olarak ikiye ayırabiliriz. Siz de kendi deneyimlerinizle bu bilgiyi doğru bitkiyi seçmek için kullanabilirsiniz.


Gerekli ortamı sağladık, bir sonraki adım bizim isteklerimiz, rutinlerimiz ve motivasyonumuzdur. Ne kadar ilgilenmek istiyoruz o bitkiyle buna karar vermemiz gerekiyor. Bazı bitkiler unutmalara toleranslı evet ama peki ya diğerleri? İlgi isteyen, gözlemlenmek ve takipte kalmak isteyen bitkiler bizim günlük hayatımızda işleri zorlaştırabilir ve olumsuz sonuçlar yaşayabiliriz.


Eğer bitki bakımında çok iyi olmadığınızı düşünüyorsanız kolay bakımlı bitkiler kategorisini inceleyebilirsiniz.

Sorularınız için iletişim; helloplanthom@gmail.com153 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page