top of page

EVDE BİTKİ BAKIMI VE PÜF NOKTALARI

Güncelleme tarihi: 20 Eyl 2022

Evde bitki yetiştirmenin birçok fiziksel ve ruhsal faydası olduğunu biliyoruz ama son zamanlarda asıl dengeyi değiştiren; doğadan olabildiğince uzak, dairelerimizde vakit geçirdiğimiz için yeni ihtiyacımız artık şehir ormanları. Tüm insanların asıl yuvaları içinde yaşadığımız eşsiz doğa. Bir evi ya da bir odayı yuva yapmak istiyorsak bu işe bitkilerden başlamak en doğrusu. Bitki bakımına başlamadan önce dikkat edilmesi gereken 3 nokta var.


 

1- Bakımı Kolay Bitkiler Seçerek Başarısızlık İhtimalinizi Düşürebilirsin

Zamioculcas Zz Plant Zamia Bitkisi

Çok fazla ışık ihtiyacı olmayan Zamia, özellikle çok ışık almayan evler/odalar için çok uygun. Işık ihtiyacı gibi sulama konusunda da oldukça mütevazi. Kış aylarında ayda bir, yaz aylarında haftada bir sulamak gibi bir düzende mutlulukla yaşayacak ve kolayca çoğalacak.

Yine de uzun süreler evde vakit geçirmeyenler için bu sulama rutini değişiklik gösterebilir. En dikkat edilmesi gereken nokta, sık ve yoğun sulama hatası. Bitkileri seviyorum ama çok da ilgi gösteremiyorum diyenler için en doğru bitki seçimi Zamia Bitkisi.

2- Havayı Temizlediği Onaylanan Bitki Seçimi İle Daha Temiz Yaşam Alanları Oluşturabilirsin. Golden Pothos Sarmaşığı

Pothos Sarmaşığının kolay bakımı ve sarmaşık görüntüsü ile yaşam alanlarındaki havayı hem fiziksel hem de görsel olarak temizlemen ve değiştirmen mümkün. Hızlı gelişim gösteren ve oldukça dayanıklı bir bitki. İstersen yüksek bir yerde konumlandırıp düşeyde, ya da bir destek ile dikeyde büyütebilirsin. Her ne kadar ışık ve su toleransı düşük olsa da bol aydınlık alanda ve uygun sulama rutini ile büyüme hızını arttırabilirsin.


3- Tropik ve Dekoratif Bitki Seçimi İle Yaşam Alanlarında Farklı Ambiyanslar Oluşturabilirsin. Monstera Deliciosa Deve Tabanı

Yapraklarının güzelliğinden dolayı dekorasyon amacıyla yetiştirilen Monstera Deliciosa (Deve tabanı) bir tropikal yağmur ormanı bitkisi. İç mekanlarda tropik bir ortam sağlamak isteyenler için ilk akla gelen bitkilerden. Deve tabanlarının yapraklarının delikli olmasının sebebi; tropik ormanlarda bir sarmaşık türü olmasından dolayı bir yerlere tutunarak büyür ve yaprakları da aynı şekilde büyüme gösterir.


Alttaki yapraklarının güneş ışığından faydalanması için yukarıdaki yapraklar kendilerinde boşluklar oluştururlar, böylece tüm yapraklar ışık alabilir. Bol aydınlık alanlarda hızlı gelişim gösterir ve aynı zamanda suyu ve nemi de oldukça sever. Özellikle yaz aylarında gün aşırı sulamak gerekebilir.

Önemli olan kendiniz için doğru bitkiyi seçmek, bitkinizi seçmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
95 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör